Центральна міська бібліотека для дітей
ім. Ш. Кобера і В. Хоменка м. Миколаєва

Аркас - письменник

Микола Аркас написав книгу "Історія України-Русі". Ця праця видатного митця є великою історіографічною пам’яткою початку ХХ століття.

Задумана у 1901 році як нарис для навчання онука Миколи, вона перетворилася на широку і глибоку розвідку з української історії. Мета Аркаса при створенні цієї книги – викласти історію України у найдоступнішій формі, зрозумілій навіть непідготовленому читачеві.

Редактором книги став письменник, історик і філолог Василь Доманицький, автор першого повного видання «Кобзаря». Простота і доступність викладення принесли книзі надзвичайної популярності.

У 1908 році в Петербурзі книга була опублікована тиражем 7000 примірників, написана «кулішівкою».Щоб її видати М. М. Аркас змушений був позичити значні на той час гроші під великі відсотки. Перший наклад розійшовся протягом одного місяця.

З негативних відгуків можна згадати критику Михайла Грушевського, який звертав увагу на недостатню науковість. Звинувачення праці Аркаса в дилетантстві успадкувала радянська історіографія. А Євген Чикаленко називав «Історію України-Русі» Аркаса «найкориснішою» після «Кобзаря» Т. Г. Шевченка.

Перше радянське видання Історії України-Русі сталося в 1990 році за підтримки діаспори.

Книга складається з передмов, вступу та кількох розділів-періодів, що охоплюють періоди історії від прадавніх часів до початку XX століття, деякі видання містять також лист із правками помилок і коментарі. Кількість періодів різниться, наприклад, у вінніпезькому виданні 1967 р. (редактор З. Кондратюк) їх налічується п'ять.

Натомість, у єдиному радянському виданні 1990 року (за редакцією З. М. Книша, з передмовою та коментарями В. Г. Сарбея) застосований поділ на дев'ять періодів.

У серпні 2013 видано репринтне нецензуроване видання Історії України-Русі. Видання задумали та здійснили історичний клуб Холодний Яр та мистецька агенція «Наш Формат».

Микола Аркас - автор поеми «Гетьман Пилип Орлик», яка вперше була надрукована лише 2 лютого 1993 р. в миколаївській газеті «Рідне Прибужжя».