Центральна міська бібліотека для дітей
ім. Ш. Кобера і В. Хоменка м. Миколаєва

Чорнобиль в кіно

На сьогоднішній день існує багато книг про Чорнобиль, Прип'ять та аварію на ЧАЕС. Письменники не залишилися в стороні, створюючи художні романи, науково-популярні роботи про найбільшу техногенну катастрофу за всю історію людства.

Зрозуміло одна з найжахливіших катастроф ХХ століття знайшла відображення в кіно — від документальних драм до експлуатаційних хоррорів. В результаті з'явилося безліч документальних і художніх фільмів і серіалів, присвячених трагедії. Над освітленням подій працювали кінематографісти з України, Білорусі, Росії, США, Франції, Німеччини, Великобританії.

«В суботу» - художній фільм Олександра Міндадзе 2011 року, спільне виробництво Росії, Німеччини та України. Фільм був включений в конкурсну програму 61-го Берлінського МКФ Приз за кращий фільм (гран-прі «Золотий Ірис», англ. Golden Iris Award) і Приз глядацьких сімпатій «Джеймсон».

«Метелики» - український чотирисерійний міні-серіал режисера Віталія Воробйова, який вийшов в 2013 році до 27-ї річниці Чорнобильської аварії. Заснований на реальних подіях. Прем'єра відбулася 27 квітня 2013 року на телеканалі «Інтер».

«Чорна квітка» - серіал (режисер - Роман Барабаш) вийшов 23 квітня 2016 на ТРК Україна. Дія відбувається в 1986 році в Чорнобилі. Випускниця педінституту Лера направляється за розподілом в Прип'ять - в один із найзатишніших і добре забезпечені міст Радянського Союзу, щоб працювати вчителькою молодших класів. Саме тут вона зустрічає любов всього свого життя - інженера-ядерника Вітаса і мріє про велику сім'ю. Але події, що відбулися в квітні 1986 року, безповоротно змінили їхнє життя.

«Лазурний пил» - унікальний документальний проект про трагедію в Чорнобилі. Фільм являє собою своєрідний путівник по Зоні відчуження. Завдяки унікальним кадрам, які автори проекту змогли зняти на місці трагедії, глядачам вдасться повністю зануритися в атмосферу подій, що відбуваються і разом з героями відчути ту страшну і дивовижну атмосферу, яка панує в місці, де сталася одна з найбільших техногенних катастроф.

«Бабусі Чорнобиля» - фільм розповідає неймовірну історію приблизно ста жінок, які проживають в радіоактивній чорнобильській зоні відчуження.

«Битва за Чорнобиль» (The Battle of Chernobyl) - документальний фільм Томаса Джонса (2006 рік). Використовуючи розповіді очевидців подій, комп'ютерну графіку, матеріали відеоархівів і ексклюзивні знімки відомого чорнобильського фотографа Ігоря Костіна, цей двогодинний документальний фільм заново досліджує найстрашнішу ядерну катастрофу в світі.

«Чорнобиль» - міні-серіал виробництва США і Великобританії, вийшов в 2019 році. Історія аварії на ЧАЕС. Популярний серіал HBO про мирний атом, державну брехню і народний героїзм.

«Чорнобиль» - фільм Данила Козловського про один з епізодів ліквідації трагічної аварії, що сталася на Чорнобильській АЕС. 2021 рік.

«Заборонена зона» - фільм виробництва США, вийшов в 2012 році. Шестеро молодих туристів-екстремалів прибувають на канікули в Україну. Дізнавшись про те, що в Зону відчуження влаштовуються екскурсії, вони наймають гіда і відправляються за незабутніми враженнями. І такі не змушують їх довго чекати. Здавалося, радіоактивне місто порожнє і покинуте. Там не залишилося нічого живого. Але як тільки сонце ховається за горизонт, Прип'ять оживає. Нелюдські крики стрясають нічне повітря. Невдалих мандрівників охоплюють жах і паніка. Вони розуміють, що не одні в цьому мертвому місті.

«Земля забуття» - художній фільм франко-українського виробництва, що розповідає про аварію на Чорнобильській АЕС та її наслідки. Фільм став дебютною роботою режисера Міхаля Боганім. Жах, страх, паніка, безвихідь - всі ці почуття тонко показані глядачеві. Переживання героїв невблаганно відображаються на їх ще мить назад щасливих обличчях. Дві сюжетні лінії: батько і син, наречена і наречений. Їх дороги йдуть паралельно, і вони сходяться лише тому, що глухий кут, в який вони зайшли не по своїй волі, став контрольної точкою прибуття.