Прозаїк, публіцист, есеїст, кіносценарист. Ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник штурму Берліна. Автор численних оповідань, повістей, романів.
Олександр Олександрович Сизоненко народився 20 вересня 1923 року в селі Новоолександрівці на Миколаївщині, в трудовій хліборобській родині. Згодом те рідне село його, прибравши літературну назву Баштанка, не просто пройде через багато оповідань, повістей, романів, а й виступатиме в них як своєрідний герой.
Пристрасть до читання розвивається в Сизоненка вже в шкільні роки і відтоді стане для нього постійною. Але найперший і найголовніший вчитель його – саме життя. В цьому одна з характерних особливостей Сизоненка як людської особистості взагалі, як письменника зокрема.
Юність Сизоненка та його ровесників була жорстоко обірвана війною. Війна постійно "вриватимется" і в його твори про нашу сучасність, бо набуті в ній "уроки" як морально-духовного, так й історико-ідеологічного плану активно продовжують своєрідно діяти й понині, немало чого визначають у долі героїв.
1949 року він публікує на сторінках журналу "Вітчизна" перше оповідання "Весна". 1951 року виходить перша збірочка оповідань "Рідні вогні". З серидини 50-х років Сизоненко значно активізується в творчому відношенні. Одна за одною виходять збірки оповідань та нарисів: "Рідні краї" (1955), "Далекі гудки" (1957), "В батьківському краю" (1959), з'являються повісті "На Веселому Роздоллі" (1956), "Зорі падають у серпні" (1957), "Для чого живеш на світі" (1961). А в 1960 році публікується його перший роман "Корабели". Автор книг: "Жду тебе на островах" (1963), "Білі хмари", "Степ" (1965) і ін.
У 1962 р. переїджає до Києва, працює на кіностудії ім.Довженко.
У 1984 р. Олександр Сизоненко за трилогію «Степ», удостоєний найвищої літературно-мистецької нагороди – Шевченківської премії. Високохудожня, яскрава, прониклива розповідь про перші місяці великої страшної війни – літо-осінь 1941-го. Це не лише гімн солдатам, які полягли у ті перші дні вітчизняної, а й пісня, ода південному українському степові, що не так давно був Диким полем.
Після здобуття Україною незалежності Олександр Сизоненко тісно співпрацює з КПУ. Є автором десятків статей у партійній газеті Комуніст[1]. У 2013 році фракція КПУ у Верховній Раді пролобіювала прийняття Постанови про святкування на державному рівні 90-річчя Олександра Сизоненка.
Найновіший твір – роман «Валькірії не прилетять (Берлінські хроніки)» (2011) – утверджує ідеали гуманізму та прощення колишніх ворогів із відстані історичної перспективи.
Нагороджений орденами та медалями СРСР, України, Російської Федерації, лауреат літературних премій. Шевченківська премія (1984) за роман-трилогію «Степ», «Була осінь», «Мета»; премія імені І. С. Нечуя-Левицького; Літературна премія імені Юрія Яновського; премії «Золотий колос».
Історія оповідей Сизоненка, чи то прозових, чи публіцистичних (між іншим, завжди пристрасних!) – власне історія степового українства. Його образи привабливі тим, що вони неповторні й незнищенні. Їх не змогли розтоптати війни, що точилися й точилися у безкраїх південних степах. Вони безсмертні. Бо кожний, хто бився поруч з ними, долаючи ворога, запам'ятав мудрі й привітні обличчя степовиків, їхню м'яку добру говірку, вміння у найскладніших ситуаціях не втрачати людяності.
Його трилогія "Советский солдат" в перекладі на російську мову стала візитною карткою письменника не лише в країнах колишнього СРСР, а всього світу. Це – вершина творчості нашого талановитого земляка. Цією трилогією він створив образ свого народу-труженіка, народу-захисника Батьківщини, народу-борця за свободу і гідне життя.
Помер 13 вересня 2018 року. Похований на Байковому цвинтарі.
Книги О.О. Сизоненка, які можна взяти в нашій бібліотеці:
- Сизоненко, О.О. Була осінь [Текст]: роман / О.О. Сизоненко. - К.: Варта, 1995. - 415 с. - (в опр.)
- Сизоненко, О.О. В батьківському краю [Текст]. – К.: Радянський письменник, 1959. – 155 с.
- Сизоненко, О.О. Вибрані твори. В 2-х т.Т.1 [Текст] / О.О. Сизоненко; передм. К.Волинського. - К.: Дніпро, 1983. - 472 с.: іл. - (в опр.)
- Сизоненко, О.О. Вибрані твори. В 2-х т. Т.2 [Текст]: оповідання; повісті / О.О. Сизоненко. - К.: Дніпро, 1983. - 479 с. - (в опр.)
- Сизоненко, А.А. Гамбургский счет [Текст] / А. Сизоненко. - К.: АДЕФ-Украина, 2008. - 240 с.
- Сизоненко, О.О. Далекі гудки: Оповідання. Повість [Текст]. – К.: Держлітвидав України, 1957. – 255 с.
- Сизоненко, О.О. Не вбиваймо своiх Пророкiв. Книга талантiв [Текст]: ред.Т. Поливода; оформл. В. Машкова / О. О. Сизоненко. - К.: Днiпро, 2003. - 895 с. - (в опр.)
- Сизоненко, О.О. Не поле перейти...: романи i повiстi [Текст] / О. Сизоненко . - К.: Днiпро, 2004. - 464 с.
- Сизоненко, О.О. Мета: Роман [Текст]. – К.: Рад. письменник, 1983. – 551 с.
- Сизоненко, А.А. Советский солдат [Текст]: трилогия / А. Сизоненко; гл.ред.Г.Н.Красников, А.А.Бобров. - М.: Московский писатель; К. : Библиотека журнала "Дніпро"; Париж : Междунар. ассоциация худож. искусств, 2005. - 840 с.: ил. - (в пер.)
- Сизоненко, О.О. Степ: Роман [Текст]. – К.: Рад. письменник, 1976. – 560 с.
- Сизоненко, О.О. Сьомий пагорб [Текст]. – К.: Молодь. 1981. – 256 с.
- Сизоненко, О.О. Хто твій друг: Роман [Текст]. – К.: Дніпро, 1971. – 208 с.
Додаткова інформація: