Центральная городская библиотека для детей
им. Ш. Кобера и В. Хоменко г.Николаева

Архив публикаций

«Коло-book», «Книгаmix», «Книголенд» і всі, всі, всі… (Бібліотеки позитивних змін: нові реалії, нові виклики часу, нові мотиватори)

В Центральній міській бібліотеці для дітей ім.Ш.Кобера і В.Хоменко відбулась презентація форсайт-проектів розвитку дитячих бібліотек міста на найближчу перспективу.

Бібліотеки для дітей міста вже давно стали інформаційними і культурними центрами, інтеграторами послуг, де можна отримати необхідну інформацію та доступ до світових ресурсів. Вони стали територією дитячої творчості та осередком сімейного читання.

Але сьогодні з’явилось нове покоління - покоління Google, яке з дитинства долучається до інноваційних технологій, а головне, володіє зовсім іншим підходом до інформації. Тому з’явився новий тип читачів, а отже, нові вимоги до бібліотечних установ. Виникла необхідність сформувати новий, збагачений образ бібліотеки, відповідний тенденціям розвитку інфосфери.

З місця, куди люди приходили за інформацією, бібліотеки поступово перетворюються на місця “зустрічей за уподобаннями”, тобто «третім місцем» для городян. Затишні зали з книжковими стелажами, м’якими кріслами, де можна відпочити від міської сутолоки, випити кави, поспілкуватися з друзями, і знайти нових знайомих поступово привертатимуть все більше людей, втомлених від знеособленого спілкування в інтернеті. Важливим завданням для бібліотек лишається трансформація інформаційного і фізичного простору – ми створюємо образ привабливої, яскравої і доступної бібліотеки.

Форсайт-проекти дитячих бібліотек передбачають створення інноваційного клімату, вирішення соціальних завдань, розширення асортименту послуг, що дозволять організувати безбар’єрно- привабливий бібліотечний простір для всієї сім’ї. Від реалізації цих проектів ми очікуємо: укріплення іміджу дитячих бібліотек як відкритих доступних центрів розвитку творчого потенціалу дитини, організації роботи бібліотек на новому рівні, створення комфортного інформаційного середовища.

Серед найбільш вдалих проектів слід відмітити «Коло-book» бібліотеки для дітей №2. «Коло-book» - це широке коло книг і читання, це яскраве коло друзів, це веселе коло спілкування, гри, творчості, це дружне коло партнерів і однодумців, затишне сімейне коло.

Оригінальною виявилась ідея бібліотеки для дітей №6: створити «Інтерактивну бібліотеку 6D». Це буде бібліотека Дитинства, Ділового читання, Діалогу, Друзів, Доброчинства, Дозвілля.

Бібліотека для дітей №7 втілюватиме проект «Бібліотек@ радісного читання». Основною метою є створення у городян установки на сприйняття бібліотеки як теплого та радісного Дому, де панує атмосфера позитивних емоцій, душевної насолоди і гарного настрою.

Бібліотека №8 представила своє бачення сучасної бібліотеки – модернізовану класичну бібліотеку, яка позиціонує себе як центр читання, творчого розвитку та інтелектуального дозвілля дітей «КНИГА – MIX».

Присутніх вразили і інші проекти: «NEW-бібліотека» (дитяча бібліотека №3), «Бібліотека Вченого кота» (дитяча бібліотека №4), «Bookітека» (дитяча бібліотека №5), «Книголенд» (дитяча бібліотека №9), бібліотека «Сім’Я» (дитяча бібліотека №10), «Бібліотека для всіх» (дитяча бібліотека №11).

В ході реалізації проектів планується реорганізація бібліотечного простору («комікс –зони», ігрові майданчики, зони hand made, зони спілкування), створення різноманітних клубів і гуртків за уподобаннями, незвичайні акції і заходи, створення безпечного інформаційно-комунікативного середовища. Представлені форсайт-проекти оптимістичні, амбітні, незвичайні, можливо трохи фантастичні. Але на наших очах вчорашня фантастика стає звичним побутовим предметом, а майбутнє вже стукає в двері.

Прим. (Слово «форсайт» походить від англійського «foresight». У перекладі воно означає «погляд у майбутнє». Форсайт – це оцінка довгострокової перспективи розвитку, яка проводиться систематично. Метою таких проектів є визначення стратегічного напрямку).

Зав.відділом бібліотечного маркетингу Базиленко Ірина

Провідний методист Толокнова Катерина


Розвивайся та відпочивай разом з бібліотекою

Світ дитинства: веселий, яскравий, безтурботний. Справжня людина, достойна особистість, гарний читач починається з родини, з першої дитячої книжки в руках мамусі і татуся. В сім'ї формується та розвивається духовна культура людини і це неможливо уявити без книги. Якщо театр починається з «вішалки», то кожна дитяча бібліотека починається - з відділу сімейного читання та інформаційного комфорту сім'ї. Цей відділ, створений на допомогу батькам з питань виховання та відродження традицій сімейного читання, має інтегрований асортимент послуг для батьків, певний ергономічний простір для користувачів.

Враховуючи, що останнім часом збільшилася зацікавленість батьків до книги, читання, ми прикладаємо максимум зусиль для залучення всіх членів родини до бібліотеки, що дає можливість всім разом вирішувати проблеми розвитку дитини як читача, збільшувати його інтелект та естетичні потреби.

Для них відокремлені спеціальні «зони» для читання, занять, дозвілля та релаксації. Фахівцями ЦДБ створені бібліотечні комплексні програми та проекти. Успішно реалізується цільова програма «Ростишка» (сенсорний та креативний розвиток дітей віком від 4-х до 7 років), метою якої є - забезпечення цілісного та всебічного розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку.

В її рамках успішно стартував новий бібліотечний міні-проект «Плюшева няня» – сенсорні і емоціональні стимули розвитку малюків в дитячій бібліотеці за допомогою книги та м'якої іграшки. Клуб «Плюшева няня» залишається улюбленим місцем зустрічі читачів у бібліотеці. Яскраві та незабутні заняття-гри «Територія іграшок», лялькові вистави «Як казочка до лісу завітала», «Мітинг казкових героїв», презентації, розвиваючі інтегровані заняття «Академія пальчикової науки», зустрічі з фахівцями - до вподоби батькам і дітям.

Велику увагу бібліотеки приділяють проблемам соціальної та культурної адаптації і реабілітації дітей-інвалідів, дітей з певними вадами. Для них ведеться обслуговування у пільговому режимі, надання психологічної та моральної підтримки. Давня дружба єднає ЦДБ та центр ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Надія». Цей напрямок роботи вже багато років поспіль є пріоритетним. Завдяки роботі бібліотекарів і фахівців-реабілітологів діти з особливими потребами вчаться правилам поведінки в суспільстві, виховують в собі впевненість та самостійність, віру у власні можливості. Ми забезпечуємо їм широкий доступ до інформації, максимально використовуючи інформаційні технології.

В ЦДБ був створений центр інформації і релаксації «Соняшник» для дітей, що мають обмежені можливості та релаксаційна зона «Крок на зустріч», де діти змістовно проводять свій вільний час та отримують необхідну інформацію. Тут дитина має можливість обирати собі заняття до душі, зняти напругу, відпочити, послухати тиху приємну музику.

Для батьків, лікарів - реабілітологів, педагогів організована інформаційна «зона»: «Відкриваємо серця тим, хто потребує допомоги», де представлені зібрання книг та періодичних видань з педагогіки, психології, логопедії, реабілітології, банк даних з переліком різноманітних соціальних, психологічних, педагогічних установ та організацій, центрів, об'єднань, які займаються проблемами дітей, що мають обмежені можливості, доступ до міжнародної мережі Інтернет.

Ми прагнемо, щоб дитина отримувала яскраві враження від книжок, музики, кінострічок, лялькових та театралізованих вистав, налагоджувала цікаве, насичене життя.

Щорічно дитячі бібліотеки обслуговують різні категорії користувачів: малюків від 0 до 3-х років, дошкільників, учнів 1-9 класів, організаторів читання та інші групи. Для них активно впроваджуються всі форми міжособистого спілкування та соціальних комунікацій.

Особливе місце відводилось акціям для підтримки дитячого читання та рекламним акціям з метою ознайомлення читачів з новими надходженнями книг, періодичних видань, електронних засобів: «Візьми книгу до табору», «Подаруємо книгу малюку», «На хвилинку зупинись – нову книжку роздивись» та ін.

Незмінним попитом з боку вчителів початкових шкіл користувалась така послуга як позастаціонарне обслуговування за допомогою «бібліорюкзачка». Це стилізований рюкзачок з новинками книг та журналів, на який читачі-першокласники з нетерпінням чекають, адже, окрім цікавої інформації, для них готується яскравий, видовищний захід. Для дошкільнят працює «бібліосад». Тут на малечу чекають видовищні лялькові вистави, коментовані читання, літературні ігри та вікторини-і все це безпосередньо в дитячому садочку.

В бібліотеках для дітей читацькі сімейні конкурси – одні із найулюбленіших заходів. Серед них - конкурс: «Друзі з пелюшок»(ЦДБ), на якому кожен учасник представив свою улюблену іграшку, твір, малюнок, показав свої творчі здібності. Не менш цікавим був ще один сімейний конкурс: «Фото з улюбленою книгою». Кожна родина мала можливість мовою фотографії розповісти про свої літературні переваги. Сімейні свята – традиція для бібліотеки-філіалу №4 і №8. Вже третій рік поспіль ці бібліотеки проводять сімейний Новий рік для читаючих сімей. Свято проходить в період різдвяних канікул спільно з представниками шкіл та дошкільних закладів мікрорайону, адміністрації, партнерів бібліотеки.

В останні роки соціокультурна діяльність бібліотек, що обслуговують дітей та підлітків трансформувалась, з'явилось багато інноваційних форм, переглянуті традиційні форми роботи. Ми намагалися використовувати все це розмаїття для масової і наочної популяризації літератури.

Серед наочних форм популяризації книги особливо вдалими були виставки-свята: «Місто святого Миколая», виставка-рекомендація: «Горбоконик запрошує до казкової мандрівки», виставки-колажі, виставки-сюрпризи, виставки-екскурси. Оригінальна виставка була оформлена дітьми-читачами до лялькової вистави «Щедра осінь» (ф.8). Поряд з книжками про осінь, як пору року щедру, золоту, багату, було виставлено овочі та фрукти, для яких діти підготували вбрання. Виставка-експозиція «Англійський клуб» сприяла поглибленому вивченню англійської мови і знайомила з новинками художньої та енциклопедичної літератури на англійській мові та учбовою літературою з цієї теми.(ф.4). Цікавою знахідкою стала віртуальна книжкова виставка: «Книгу порадив друг!»(ф.5).

Традиційно цікавими залишаються масові заходи, особливо ті, що проводяться разом із співробітниками Миколаївського краєзнавчого музею, автограф-сесії миколаївських письменників: Качуріна В., Чижової Л., Троянова О., Ржепецького Л. Діти знайомились з авторами, з історією створення книжок, збірок, отримували книги у подарунок з автографами.

Читачам були до вподоби: літературні посиденьки, авторські зустрічі, презентації книги, літературні відео подорожі, літературні мультфеєрверки. Завжди яскраві та різноманітні Тижні дитячого читання, під час якого проходили: театралізована вистава-подорож: «Мері Поппінс запрошує на Книжкову планету», літературний уїк-енд «По казковим слідам горбоконика» та інші цікаві заходи. Інтегрований дозвілевий захід - бібліо-пікнік до Всеукраїнського Дня бібліотек родзинка бібліотеки ф.№8. До його меню входили: бутерброд «Книжковий», «Шашлик-всезнайка», арт-десерт з пісенного коктейлю. Ключове слово заходу – відпочинок на природі.

У період шкільних канікул перед бібліотечними працівниками стоїть завдання — організувати заходи у пізнавальній і, разом з тим, веселій та ігровій формі. В кожній бібліотеці створені всі умови для цікавого відпочинку дітей. Кожного року цікаво і насичено проходить бібліотечне літо. У літній час бібліотеки працюють за програмами літніх читань. Проводяться різноманітні заходи у рамках цих читань: театралізовані та лялькові вистави, літні конкурсні програми, голосні читання, бібліотечне карооке, віртуальні мандрівки та ін. Для користувачів бібліотек працюють: літні ігротеки, прес-бар, мультсалони, організовуються книжкові перегляди та виставки. Новинкою цього літа стали «Літературні лавочки під відкритим небом». На ігрових майданчиках міста діти знайомилися з новинками літератури, періодичних видань. А вікторини та загадки були невід'ємною частиною кожного заходу. Справжньою подією стало відкриття літнього «Бібліовідеофестивалю»(ф.2), кожний тиждень якого був присвячений окремій віковій категорії і окремій темі: «Відеохрестоматія» - (фільми для учнів 5-7 класів за творами з шкільної програми), «Із книжки - в мультик» - (мультфільми для учнів 4-5 класів за творами з шкільної програми), «Чарівний світ фентезі» - (фільми-фентезі), «Мультландія» - (мультфільми по літературним казкам для наймолодших). Крім цього читачі вибирали книжкові хіти літа в різних номінаціях: «Казковий дивосвіт», «Мільйон пригод», «Дитячі детективи», «Казкові повісті», «Світ фентезі», «Хіти шкільної програми».

Незабутніми та яскравими були свята до Дня захисту дітей та конкурси малюнків на асфальті. Дітям та дорослим запам'яталося сімейне ігрове шоу: «Сімейний уїк-енд в бібліотеці», на якому дорослі поринули у безтурботний світ дитинства і змагалися поряд з дітьми.

Сьогодні педагоги, батьки, бібліотекарі з тривогою говорять про те, що діти дедалі менше читають, престиж читання знижується і перевага віддається іншим дозвіллєвим заняттям – спілкуванню з однолітками, перегляду телепрограм, комп'ютерним іграм, прослуховуванню сучасної музики тощо. Тому бібліотечна діяльність дає широкі можливості для організації вільного часу шляхом створення різноманітних клубів, об'єднань за інтересами, залучення дітей до підготовки і проведення масових заходів. Саме це дає змогу стимулювати особистісну активність дитини. На базі бібліотек працюють: «Тінейджер клуб»(ЦДБ) , «Пан і панночка» (ф.5), «Клуб увлекательного чтения», «Креативна мама»(ф.10), «Бембі». «Цветик-семицветик» (ф.6). На їх засіданнях проводяться казкові мандрівки, тренінги, літературно-рольові ігри, правові вояжі, цікаві діалоги.

На зустрічах у медіа-клубі вихідного дня «Бембі» (ф.6) - маленькі читачі знайомляться з світом тварин, рослин, на них завжди чекають яскраві презентації, мульткалейдоскопи та цікаві ігри.

Гуртківці «Цветика-семицветика» (ф.6) приймають участь у заходах та акціях: «Нагодуйте птахів узимку», «Вирости квітку», завдяки якій на підвіконнях бібліотеки з'явилися вирощені гуртківцями квіти.

Любителі клубу «Пан і панночка»(ф.5) учні 5-7 класів прийняли участь у тренінгах, диспутах, висловлювали свої побажання з трибуни думок. До засідань клубу бібліотекарі залучили юристів, психологів, педагогів. Мета клубу – гендерна культура, соціальні можливості дівчат та хлопців у всіх сферах життєдіяльності.

«Тінейджер-клуб», залишається одним з популярних клубів у підлітків в ЦДБ. В його рамках пройшли - презентація електронного ресурсу: «Одвічні легенди про кохання», відео-чат з тінейджерами з міста Херсону «Прогулянки рідним містом», науково-пізнавальна експедиція «Тваринний світ Америки», «За що я маю бути вдячним» (до Дня подяки), медіа-віртуальний вояж з елементами театралізації «Зачаровані жахи»

Багато підлітків зібрала презентація – креатив-клубу «Стильна штучка»(ЦДБ), де дівчата поринули в світ краси, моди та стилю, який запропонували бібліотекарі разом із консультантами по красі та іміджу. Перлиною заходу став виступ самих дівчат з цікавою вокальною програмою. В цьому клубі юні леді відкривають для себе маленькі секрети краси , естетичного смаку і ще багато того, що робить їх найкращими.

На базі Центральної бібліотеки працює віртуально-літературна турагенція «Пілігрім». Її метою є накопичення знань та досвіду в області краєзнавства, розширення кругозору дітей, оволодіння знаннями про професію тур-оператора, віртуальні мандрівки світом та приємне спілкування в колі однолітків.

Не обмежуючись викладеним, можна впевнено сказати, що бібліотека для дітей - це саме те місце, куди може прийти будь-яка дитина, незалежно від її матеріальних можливостей і соціального стану. Тому одним з наших головних завдань є створення найбільш оптимальних, сприятливих умов для розвитку підлітків як читачів, їх адаптація в сучасному суспільстві і моделювання подальших потреб.

Сьогодні бібліотека є культурно-інформаційним та дозвіллєвим центром, який сприяє задоволенню потреб юних користувачів у духовному та інтелектуальному розвитку, самопізнанні і самоосвіті, інтеграції їх у соціально-культурне середовище суспільства через читання.

Т.О.Белібова, зав. віділлом обслуговування ЦДБ І.Л.Ярошевська Головний бібліотекар відділу сімейного читання та інформаційного комфорту сім'ї


Библиодесант добра

По данным социологических исследований в Украине более 2 млн. детей в возрасте до 14 лет регулярно страдают от побоев родителей. 50 тыс. таких детей убегают из дому, 25 тыс. из них исчезают навсегда. К большому сожалению, насилие сегодня становится семейной, школьной, бытовой традицией, своего рода социальной заболеваемостью.

Данной проблемой озабочены многие социальные институты, в том числе и библиотеки для детей, которые могут стать модерирующим центром для всех, кому небезразлична судьба и будущее нации.

«Толерантность к другим начинается с толерантности к себе», - объясняет Женевьев Делануа, эксперт по коммуникациям проекта "Права женщин и детей в Украине". - Это очень острый вопрос для украинцев. С помощью этих тренингов мы даем слово детям, которые раньше не имели этой возможности, так как оказались в сложных обстоятельствах. Каждый ребенок имеет будущее, и мы, взрослые, должны прислушиваться к детям и позволять им высказывать свое мнение. Поверьте, им есть что сказать. Каждый из них - независимая личность!» Эти слова были сказаны ею во время презентации пилотного проекта по преодолению насилия «Защити меня».

Основным этапом реализации этого проекта стало открытие маршрута библиодесанта добра, который ежемесячно совершается работниками ЦМБ для детей в стационар областной детской поликлиники. А сама библиотека делает все возможное, чтобы информационно и психологически поддержать детей, подвергшихся насилию в семье, детей улицы, детей, убегающих из дому, получивших условный срок наказания, дезадаптивных и с девиантным поведением, малолетних мам и др.

Здесь бесплатно можно получить консультации психологов, юристов, посетить детский игровой библиотерапевтический уголок.

Настоящим сюрпризом для детей, находящихся в Центре ранней социальной реабилитации детей-инвалидов «Надежда» и городском Центре «Цветик-Семицветик», стали литературно-игровые шоу, забавные викторины, праздники и акции. Ребята на некоторое время забывают о своих недугах и переносятся в Страну Хорошего настроения. Активные участники всегда получают призы, и все без исключения - малиновые браслеты, как знак солидарности, поддержки и единения тех, кто против насилия.

Проект реализуется при поддержке Фонда «Женская перспектива» (председатель О.Любарская).

Гречко Г.С., зам. директора ЦМБ для детей им. Ш.Кобера и В.Хоменко


Казочка про комп'ютерізацію дитячої бібліотеки

У великій країні Україні, в славному місті N жила-була дитяча бібліотека. Працювала вона дуже давно, з 1923 року, і називалася Дитячою читальнею №1. Йшов час, бібліотека зростала і розвивалася, перші читачі вже водили до неї своїх онуків і правнуків. І стала вона називатися Центральною міською бібліотекою для дітей імені Шури Кобера і Віті Хоменко.

Усе було в стінах бібліотеки: багато новеньких книг, журналів, пластинок, ігор. Не було лише одного - новомодних комп'ютерів. Якось Найголовніша хранителька книг вирішила, що негоже бібліотеці відставати від прогресу, все-таки кінець двадцятого століття на дворі. І ось в 1992 році в книжково-журнальному царстві з'явився перший зразок дива-техніки. З цього року і почалася комп'ютеризація бібліотеки.

Щоб пристосувати новенький комп'ютер для бібліотечної роботи було вирішено послати двох гінців в стольний град Київ. Поїхали вони в саму холоднечу вивчати комп'ютерні премудрощі і заразом купити програму «АБІС МАРК». І ось в 1993 році новенькі комп'ютери почали приносити дуже велику користь. За допомогою нової програми вдалося автоматизувати багато бібліотечних процесів. Виявилось, що можна не писати пір'ями каталожні картки, а набирати все на комп'ютері. Стало дуже зручно створювати каталог (він став не простим, а електронним), створювати буклети і роздруковувати корисну інформацію. Бібліотекарі раділи як діти, а як читачі були задоволені!

Спершу комп'ютерів в бібліотеці було мало, але техніка, як мовиться, справа наживна. Поступово розумних машин ставало все більше і більше, вони стали справжньою підмогою для бібліотекарів. У 1996-м році з'явилося перше автоматизоване робоче місце для читачів, а в 1996 в бібліотеці - перший модем і підключення до всесвітньої мережі Інтернет.

У 1999-м році бібліотека вирішила допомогти талановитим дітлахам, що вимагають особливої уваги, і дати їм можливість познайомитися з сучасною диво-технікою. І написали бібліотекарі чарівного листа, який називався проектом, до фонду «Відродження». Прочитали грантодавці того листа і вирішили виділити гроші на придбання комп'ютерів і принтерів, модемів і навіть на один сканер для талановитої дівчинки-художниці вистачило коштів. Програму назвали «Ті не один в світі», завдяки їй діти змогли користуватися і комп'ютером і в Інтернет виходити. Бібліотекарі навчали дітлахів комп'ютерним премудрощам, допомогли налаштувати нову техніку і всіляко допомагали своїм підопічним впродовж декількох років.

Йшли роки. Бібліотека розвивалася і прагнула освоювати нові комп'ютерні технології і застосовувати їх на практиці. Інтернет став швидшим і доступнішим, в 2002-м році у відділі Нових інформаційних технологій з'явився трудяга сервер, два робочих місця для читачів і чотири робочих місць для бібліотекарів.

І прийшла пора бібліотеці обзавестися своїм сайтом. У 2002-м році прийшов чарівник-сайтівник, створив сайт і поселив його в Інтернеті за адресою www.kinder.mksat.net, де він проживає і досі.

У 2003-м році в стінах книжкового будинку оселився дуже розумний сніговий барс «АБІС ІРБІС». Він і сьогодні допомагає бібліотекарям і бібліографам створювати електронний каталог. Він зберігає в собі бази «Періодика», «Книжковий фонд», «Електронні ресурси», «Читачі». А коли електронний каталог бібліотеки став великим, його теж виставили в Інтернет і зробили на нього гіперпосилання на сайті, щоб кожен читач міг дізнатися чи є у фонді бібліотеки потрібна йому книга.

У 2009-м році бібліотека вирішила обзавестися дуже корисною сторіночкою в Інтернеті, що іменується просто блогом. І проживає цей блог за адресою www.kinderlibrary.wordpress.com. Але цього виявилося замало, і в 2011-м році у бібліотеки з'явився аккаунт в твіттері (@kinder_library).

Щоб ще краще працювати для улюблених читачів, бібліотека постійно підтримує стосунки з колегами, ділиться різними премудрощами і бере участь в корпоративних проектах. Ці проекти звуться: «Зведеній корпоративний каталог міста Миколаєва», «Корпоративний каталог бібліотек міста Миколаєва», «Віртуальна бібліографічна довідка. Об'єднана довідкова служба бібліотек Україні», «Кращі Інтернет-ресурси від української асоціації працівників бібліотек для дітей».

Зараз бібліотека стала дуже сучасною. Окрім традиційних комп'ютерів (12 робочих місць для читачів і 22 - для бібліотекарів) в ній з'явилися веселі електронні книги, ноутбуки, нетбук, айпеди і кніги-кайндл. А ще діточки завжди радіють швидкому безлімітному Інтернету.

Швидко казка кажеться, але не швидко справа робиться. Пройшло не одне десятиліття доки наша бібліотека із звичайного книжкового будинку перетворилася на супер-сучасний центр дозвілля і освіти. Ось і казочці кінець, хто прочитав в електронному варіанті – той молодець!

Калініна С.В.


Науково-практична конференція "Бібліотеки для дітей як інтегроване мультимедійне середовище інформаційної безпеки дитинства"

Центральній міській бібліотеці для дітей ім.Ш.Кобера і В.Хоменко відбулась презентація форсайт-проектів розвитку дитячих бібліотек міста на найближчу перспективу.

Програма науково-практичної конференції

№з\пЗміст роботиЧасВідповідальні
1Відкриття науково-практичної конференції10.00 – 10.20Заворотня Л.А., начальник УЗК та ОКС Миколаївської міськради
2Діти в Інтернеті: небезпеки віртуального світу10.20 – 10.50Сидоренко Л.Л., головний бібліотекар ОУНБ ім. Гмирьова, тренер регіонального тренінгового центру
3Інформаційна безпека дитинства і задачі бібліотек10.50 – 11.40Гич Г.М., учений-бібліотекознавець, кандидат пед. наук, доцент
4Безпека книговидання для дітей11.40 – 12.10Гудим І.О., книговидавець
5Роль ЗМІ в інформаційному захисті дитинства12.10 – 12.40Хоржевська І.Є., зав. відділом художніх програм облтелерадіокомпанії
6Захист дітей від небезпечного контенту в Інтернеті в умовах бібліотеки12.40 – 13.00Бондаренко Я.Л., зав. відділом НІТ ЦМБ для дітей
7Ланч13.00 – 13.40
8«Кіберполіцейські» поспішають на допомогу: правила безпеки в Інтернеті з точки хору правоохоронних органів13.40 – 14.10Забеліна Г.О., начальник відділу кіберзлочинності УВС
9Маленька людина у віртуальному світі: застороги фахівця14.10 – 14.30Гончар О.С., вихователь-методист ДНЗ № 29 «Саманта»
10Інтернет-грамотність і безпека дітей в Інтернеті в умовах школи14.30 – 14.50Михайловська Г.В., учитель вищої категорії з інформатики ММК ім. В.Д. Чайки
11«Моя безпечна мережа»: поради небайдужих батьків14.50 – 15.10Лабарткава Ю.О., мати читача
12Етика спілкування дітей в Інтернеті15.10 – 15.30Базиленко І.І., зав. відділом ІМІ ЦМБ для дітей
13«Що роблять діти в Інтернеті»: результати бібліотечних досліджень15.30 – 15.50Толокнова К.Є., провідний методист ЦМБ для дітей
14Підведення підсумків науково-практичної конференції15.50 – 16.10Семілєт Н.В., учасники конференції
15Прийняття рекомендацій конференції16.10 – 16.30Гречко Г.С., заступник директора ЦМБ для дітей

 

Рекомендації науково-практичної конференції

Заслухавши та обговоривши доповіді науково-практичної конференції, що пройшла в ЦМБ для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменко від 31 березня 2014 року за темою «Бібліотеки для дітей як інтегроване мультимедійне середовище інформаційної безпеки дитинства», присутні на ній представники державних органів влади, бібліотечної спільноти, ЗМІ, освітяни, видавці та правоохоронні органи відзначили, що сьогодні, у час комп'ютерних технологій, крім ігрової залежності дітям загрожують проблеми, пов'язані з безпекою поведінки у мережі Інтернет. Адже у Всемережжі дитина не тільки спілкується з друзями або знаходить корисну інформацію, а й може наражатись на інформаційну небезпеку, що пов'язана з її життям, здоров'ям, та ін. Дорослим – батькам, учителям, бібліотекарям необхідно зробити все, щоб максимально остерегти дітей від небезпек, пов'язаних з Інтернет.

Саме сім'я, дошкільні та шкільні заклади, бібліотеки повинні сформувати у дітей правильне ставлення до можливостей комп'ютера і Інтернету, донести до них ступінь небезпеки, зробити все можливе для того, щоб спілкування дитини в Інтернет було безпечним. Саме така політика дорослих дозволить уникнути неприємних наслідків для дитини, убезпечити її психічне і фізичне здоров'я від того негативу, який, на жаль, дуже часто зустрічається на просторах глобальної мережі. Усвідомлюючи зазначене, учасники науково-практичної конференції ухвалили:

  1. Бібліотекам для дітей сприяти розширенню можливостей і підвищенню знань читачів у сфері медійно-інформаційної грамотності, яка дозволить використовувати ІКТ та Інтернет ефективно, безпечно і відповідально.
  2. Укріплювати існуючі партнерські стосунки, заохочувати зацікавлені соціальні інституції, правоохоронні органи, ЗМІ у постійному співробітництві з метою інформаційної безпеки дітей і підлітків.
  3. Разом із дошкільними та шкільними установами здійснювати моніторинг по впливу ІКТ на соціокультурні трансформації дошкільнят та школярів для подальшого формування їх читацької та електронної культури з метою створення безпеки освітнього середовища.
  4. Створювати та запроваджувати бібліотечні програми по навчанню дітей і підлітків правилам безпечної поведінки в Інтернет-просторі.
  5. Разом з медичними, правоохоронними установами здійснювати профілактику Інтернет-залежності користувачів, упереджувати ризики їх протиправних дій.
  6. Здійснювати допомогу по знаходженню порталів і сайтів, що акумулюють відомості про кращі ресурси для дітей і батьків. Стимулювати батьків до використання послуги «Батьківський контроль», який дозволить встановлювати обмеження доступу до мережі Інтернет.
  7. Створювати бібліотечні механізми експертизи Інтернет-контенту для дітей. Залучати до співпраці учених-бібліотекозавців, книговидавців та інших зацікавлених осіб.
  8. Ставити питання перед відповідними органами щодо створення правових механізмів блокування інформаційних каналів, в яких відображаються елементи кримінальної психології, культ насилля, інші відверті анти суспільні тенденції, відповідна атрибутика.

Рекомендації ухвалено 31 березня 2014 року, м. Миколаїв.


Читаем с восходящими звездами

Такое название имеет библиотечный мини-проект, презентация которого недавно сосотоялась в Центральной городской библиотеке для детей им. Ш.Кобера и В.Хоменко (директор – Семилет Н.В.).

Ни для кого не секрет, что проблема чтения сегодня – одна из самых серьезных. Читательская активность имеет тенденцию к спаду или приобретает совсем другие формы.

Идея проекта «Читаем с восходящими звездами» заключается в том, что подростки, молодежь, которые уже стали звездочками или на пути к своей мечте – начинающие николаевские певцы, актеры, писатели, поэты, журналисты, спортсмены – будут общаться с читателями, рассказывать о роли книги в их жизни и становлении как личности.

В рамках проекта на встречи с читателями будут приглашаться талантливые, одаренные подростки и молодежь, которые уже имеют значительные достижения в области спорта, искусства и культуры.

На первую встречу пришли настоящие таланты. Инна Олеговна Мяло, член Союза художников Украины, скульптор Мария Пархоменко, молодые спортсмены, воспитанники Областной Детской Юношеской школы олимпийского резерва, журналистка, телеведущая и начинающая писательница Евгения Бардина, начинающая певица Анастасия Семилет, хореографическая студия «Пируэт». И это была только первая встреча в рамках нового проекта «Читаем с восходящими звездами»! Скоро наших читателей ждет целая плеяда звезд и звездочек и новые увлекательные встречи.

Белибова Т.О., заведущая отделом обслуживания
ЦГБД Ш.Кобера и В.Хоменко


Вітаємо з перемогою!

Централізована бібліотечна система для дітей (директор Семілєт Н.В.) стала переможцем ІІІ раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» за програмою «Бібліоміст». Це дасть змогу обладнати п'ятнадцять робочих місць з безкоштовним доступом до Інтернет. Отже, маленькі читачі будуть вільно спілкуватись, знаходити різноманітну інформацію, творчо та інтелектуально розвиватись тощо. Вітаємо колективи та читачів Центральної міської бібліотеки для дітей ім.Ш.Кобера та В.Хоменко, бібліотек-філій № 2,5,6!

Друге місце у Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року 2011» за системну інноваційну діяльність, цікаві нетрадиційні форми роботи із залучення до читання дітей та їх батьків за межами бібліотеки, отримала Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш. Кобера та В. Хоменко ЦБС для дітей м. Миколаєва. Конкурсною інновацією, що докорінно змінила традиційні підходи до бібліотечного обслуговування користувачів, була абонементна служба книжкової навігації (АСКН), основною функцією якої є позастаціонарне просування книги до користувача. Колектив бібліотеки відзначено дипломом другого ступеня і пам'ятною відзнакою.


Веселое путешествие по Библиозооленду

Все без исключения мальчишки и девчонки, а также их родители в восторге от сказочной страны Диснея - Диснейленда - огромного мира развлечений, чудес и захватывающих дух приключений. «А при чем здесь Диснейленд?» – можете спросить вы. А потому, что у него неожиданно появился «младший брат» в нашем городе. Но давайте по порядку.

Николаевский зоопарк – это неповторимый, уникальный мир, щедрая, наполненная жизнью, планета животных. История любого ее обитателя – это увлекательная книга, яркая и познавательная. Но лучше все увидеть своими глазами, именно поэтому зоопарк, Центральная городская детская библиотека им. Ш.Кобера и В.Хоменко, а также детские библиотеки города № 5,6,8 пригласили ребятишек (самых активных читателей!) – в веселое путешествие по Библиозооленду. Этой страны нет ни на одной карте мира, но на пару часов она появилась в нашем любимом зоопарке и, всех без исключения гостей, ждало много приятных сюрпризов, неожиданных встреч и оригинальных подарков.!

Посещение Библиозооленда – это захватывающий квест. Ребят разделили на команды и они отправились на игровые зооплощадки к любимым литературным героям и их прототипам – обитателям зоопарка.

«Сказочные джунгли» - прекрасное место для активных непосед. Искателей приключений мы пригласили на театрально-игровое сафари. На острове «Веселых обезьян» ребят поджидала неутомимая шутница Пепи Длинныйчулок, а на зоопикнике – гроза морей – пират Джек Воробей! «Угощения» были самыми разнообразными: забавные розыгрыши, каверзные загадки, викторины про животных. Самые смелые ребята не побоялись провести уик-енд в волшебном лесу и повстречаться с Бабой Ягой.

Путешествуя между игровыми зооплощадками, дети любовались и восхищались братьями нашими меньшими, знакомились с книгами о животных в «библиотеке под дубом». Областной театр кукол подготовил для ребят потрясающее представление, а юные артисты Дома учителя порадовали своими зажигательными выступлениями.

Мы уверены, что никто из наших гостей не остался равнодушным и нашел что-то интересное для себя. Даже плохая погода не смогла помешать путешествию.

Организаторы праздника – выражают огромную благодарность директору зоопарка В.Н. Топчему за поддержку и помощь в создании книжного парка на территории зоосада. Надеемся, что у нас будет еще много совместных проектов.

Эта праздничная акция проходила под эгидой Николаевской Областной Библиотечной Ассоциации (НОБА).

Толокнова Е.Е., вед. методист ЦБ


И снова праздник в библиотеке: Неделя детского чтения и книги

Все мальчишки и девчонки, а также их родители давно знают, что в период весенних каникул начинается Неделя детской книги.

В дни весенних каникул ребят ждали интереснейшие встречи и знакомства, новые литературные открытия, веселые сказочные герои, множество новых книг и журналов. Ребята активно участвовали в викторинах, с удовольствием смотрели любимые мультики, играли в настольные игры и просто общались друг с другом. А в зале электронно- информационных ресурсов и Интернет-центре был настоящий аншлаг!

«Разум человека сильнее его кулаков»,- сказал Франсуа Рабле. Эта мудрая мысль стала девизом интеллектуального батла «Лучший читаймер 2012. В интеллектуальном поединке сошлись две команды учащихся Николаевского муниципального коллегиума. Ребята соревновались в эрудиции, смекалке, быстроте реакции. Девять раундов было пройдено на одном дыхании, обе команды дошли до конца игры почти с равным счетом.

Азарт, юмор, яркие эмоции, полученные во время игры, в конце вечера приятно дополнили вкуснейшие тортики и чай. Все ребята, и победители и даже побежденные, были в прекрасном настроении. Все шутили, общались, танцевали. Праздник удался на славу!

А библиотека для детей №5 вместе с многочисленными читателями отправилась в городской дом культуры «Молодежный», в котором и состоялся сказочный бал, посвященный книжным именинам. Гостей развлекали всеми любимые персонажи – домовенок Кузя, Золушка, Снежная королева, Злая волшебница Бастильда, доктор Айболит.

А библиотека для детей №8 отправилась в «библиогастроли». С театрализованным игровым представлением библиотекари –«артисты» посетили школы №14,44,47 и школу-интернат №2. Веселые пираты вместе с ребятами разыскивали книжные сокровища, пели, танцевали и веселились.

Это был настоящий фейерверк детских улыбок и веселого настроения! Стоит отметить, что в течение всей Недели детской книги в библиотеках царила атмосфера тепла и хорошего настроения. Читатели остались довольны - праздник удался!

Базиленко И.И., зав. отделом ЦБ
Толокнова Е.Е., вед. методист ЦБ