Центральная городская библиотека для детей
им. Ш. Кобера и В. Хоменко г.Николаева

Михайло Петрович Старицький

Михайло Петрович Старицький народився 2 грудня (14 грудня за новим стилем) 1840 року в селі Кліщинці Золотоніського повіту на Полтавщині (тепер — Черкаська область). Походив зі шляхетського роду. Батько, Петро Іванович, відставний ротмістр, помер, коли хлопцеві було вісім років. 1852 року померла і мати — Анастасія Захарівна. Вона походила з родини Лисенків. Залишившись сиротою, Михайло виховувався у родині свого дядька — Віталія Романовича Лисенка, батька композитора Миколи Лисенка.

У 1851–1856 рр. хлопець навчався у Полтавській гімназії, яка була на той час однією з найкращих. У 1858 році Михайло Старицький разом з Миколою Лисенком вступає до Харківського університету, а у 1860-му переводиться на фізико-математичний факультет Київського університету.

1861 року повертається до рідного села, щоб вступити у володіння батьківською спадщиною. 1862 року одружився із сестрою Миколи Лисенка Софією Віталіївною. 1864 року повертається до Київського університету, але навчається вже на юридичному факультеті. 1865 року закінчує навчання у Київському університеті.

1871 року оселився у Києві. Увійшов у творчу співпрацю з Миколою Лисенком — вони спільно організували «Товариство українських сценічних акторів».

Старицький записував народні пісні, які потім видавав в обробці Миколи Лисенка, писав лібрето до Лисенкових опер («Гаркуша», «Чорноморці», «Різдвяна ніч», «Тарас Бульба», «Утоплена»).

Під тиском імперської влади Старицький змушений був у 1878 році емігрувати на деякий час за кордон. Повернувся в Україну в 1880 році й знову розгорнув видавничу і театральну діяльність.

У 1883 році Михайло Старицький став керівником і режисером першої об'єднаної української професійної трупи. У 1883 та 1884 роках видавав український альманах «Рада» (вийшло два випуски). У 1885 році через низку причин залишив трупу корифеїв і заснував нову з молодих акторів. В 1895 році залишив театральну діяльність і цілком віддався літературній творчості.

Протягом декількох десятиліть відбувалися в Миколаєві гастролі театру Корифеїв. У перші роки (1883-1885) наші земляки мали змогу подивитися спектаклі трупи, очолюваної М.П. Старицьким. Театрів у місті було декілька. Вони носили назву за іменем того, хто володів приміщенням – Русінова, Міллера, Барб'є. У 1882 році був збудований новий театр Монте на Адміральський вулиці. У цьому приміщенні у вересні 1883р. вперше виступила трупа М. Старицького у кількості 14 осіб. Репетуар її складався з десяти п'єс і чотирьох водевілей. Миколаївські глядачі мали змогу подивитися п'єси «Наталка Полтавка», «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик», «Дай серцю волю – заведе в неволю», «Глитай, або ж Павук» та ін.. Газета «Николаевский листок объявлений» від 13.09.1883 (№2) після показу п'єси «Наталка Полтавка» писала: «Перший спектакль увінчався найповнішим успіхом. Театр був повний. Пани Кропивницький, Барілотті, Садовський виконали свої ролі блискуче».

Проте в 1885 році репертуар трупи зріс майже вдвоє. Крім нових п'єс з'явилася постановка «Запорожець за Дунаєм».

Після відокремлення трупи Кропивницького Старицький віддає багато сил роботі з творчою молоддю. В 1887 — 1888 рр. трупа Старицького з успіхом виступає в Москві та Петербурзі, а згодом гастролює у містах Поволжя, у Вільно, Мінську, Тифлісі.

Помер у Києві 27 квітня 1904 року, похований на Байковому кладовищі.

Корисні посилання:

  1. http://www.parta.com.ua
  2. http://lib.misto.kiev.ua/
  3. Твори М.П. Старицького в мережевій бібліотеці «Відкрита книга»

Твори М.П. Старицького, які можна взяти в нашій бібліотеці:

  • Старицький, М. За двома зайцями [Текст]: комедія з міщянського побуту / М. Старицький. - К.: Молодь, 1996. - 94 с
  • Старицький, М. Руїна [Текст]: історична проза / М. Старицький; упоряд., передм., перекл. з рос.,комент., та прим. О.В.Ковалевського. - Харків: Факт, 2008. - 624 с. - (в опр.)
  • Кропивницький, М. Старицький, М. Не судилося [Текст] / М. Старицький. - К.: Школа, 2009. - 304 с. - (Бібліотека шкільної класики). - (в пер.)
  • Старицький, М. Твори. У 2 т. Т.1. Поезії. Повісті. Оповідання [Текст] / упоряд. і приміт. Л.С.Дем'янівської. - К.: Дніпро, 1984. - 645 с. - (в опр.)
  • Старицький, М. Твори. У 2 т. Т.2. Драматичні твори [Текст] / упоряд., примітки Л.С.Дем'янівської. - К.: Дніпро, 1984. - 654 с. - (в опр.)