Центральна міська бібліотека для дітей
ім. Ш. Кобера і В. Хоменка м. Миколаєва

Миколаївська астрономічна обсерваторія: два століття під зірками

Сьогодні з усіх обсерваторій Східної Європи Миколаївська астрономічна обсерваторія - одна з найстаріших. Крім того, вона єдина, яка і зараз виконує свої прямі функції.

Вона була заснована в 1821 році адміралом Олексієм Грейгом для того, щоб посилити позиції Чорноморського флоту. Тут морських офіцерів вчили орієнтуванню на воді і на суші за допомогою астрономії. А ще тут розробляли карти Азовського і Чорного морів та досліджували астрономічні об'єкти.

Обсерваторія розташована в центральній, найвищій частині міста Миколаєва на висоті 52 м над рівнем моря з географічними координатами: 31 ° 58 'східної довготи і 46 ° 58' північної широти.

Верховна Рада України 16 грудня 2020 прийняла Постанову «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2021 році», якою визначено перелік найважливіших подій в суспільно-політичному житті України та ювілеїв видатних осіб, які в 2021 році повинні відзначатися на загальнодержавному рівні. У цей список увійшла Миколаївська астрономічна обсерваторія.

10 лютого 2021 Національний банк України ввів в обіг ювілейну монету на честь двохсотріччя Миколаївської астрономічної обсерваторії.

У 2021 році в Миколаєві зняли художнє відео про двохсотлітню історію обсерваторії. Режисером-постановником відеороботи, яка була виготовлена ​​в рамках проекту «Миколаїв Туристичний» і профінансована з міського бюджету, став Олександр Виноградов. Ролик знятий у оригінальному і сучасному форматі з використанням 2D-анімації.

У квітні 2007 року обсерваторія потрапила в число об'єктів, які можуть претендувати на включення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. До складу пам'ятника входить територія обсерваторії площею 7,1 гектарів, головна будівля обсерваторії як пам'ятник архітектури, старі і сучасні павільйони і споруди наукового і господарського призначення, парковий ландшафт і чавунна огорожа.