Центральная городская библиотека для детей
им. Ш. Кобера и В. Хоменко г.Николаева

Москаль-чарівник

«Москаль-чарівник» — п'єса, написана видатним українським письменником Іваном Котляревським у 1819 році. Вперше видана в «Українському збірнику», 1841 року в Москві І. І. Срезневським. Вперше п'єса поставлена на сцені Полтавського театру у 1819 році. Відомо, що у 1820-их п'єси Котляревського «Наталка Полтавка» та «Москаль-чарівник» з величезним успіхом ставилися в Санкт-Петербурзі в Олександрівському театрі та в Малому театрі, що в Москві.

За жанром це водевіль. Котляревський використав мандрівний сюжет про подружню невірність, але переосмислив його. Зберіг лише успішне сценічне, але не використав того, що було б негативним з моральної точки зору. П'єса економна в плані театральної вистави: прості декорації, одна дія, чотири персонажі.

Финтик залицяється до Тетяни, але вона чітко дає зрозуміти, що її це не цікавить. У цей момент чоловік Тетяни повертається з відрядження. Вона каже Финтиккові ховатися на піч, сама йде зустрічати чоловіка. Несподівано приходить солдат, на підпитку. Він хитрощами починає кепкувати над господарями й обманює їх, ніби він здатен на чудеса.

Сюжет. Финтик залицяється до Тетяни, але вона чітко дає зрозуміти, що її це не цікавить. У цей момент чоловік Тетяни повертається з відрядження. Вона каже Финтиккові ховатися на піч, сама йде зустрічати чоловіка. Несподівано приходить солдат, на підпитку. Він хитрощами починає кепкувати над господарями й обманює їх, ніби він здатен на чудеса.

1995 року на кіностудії ім. О. Довженка було знято фільм «Москаль-чарівник», де в головних ролях знялися Богдан Бенюк (Лихой) і Руслана Писанка (Тетяна).

І. Котляревський "Москаль-чарівник" - текст